Normalleşme süreci ve sosyal hayatın desteklenmesi adına verilen kredi sürelerinin uzatılması ile mobilya sektöründe yaşanan iyileşme artarak devam ediyor.

CVK Mobilya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Çevik, “%15’lik bir artışla ABD, 15. mobilya üreticisi konumunda yer alıyor. Ayrıca, tüm dünyada etkisini devam ettiren salgınla beraber ABD’ye yapılan ihracatta %12,2 oranında da bir artış yaşandı.  Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl Türkiye’den ABD’ye 283 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleşti. Bu seneki hedef ise ABD’ye ihracatı %30 oranında artırmak. 10 ülkeye ihracat gerçekleştiren CVK Mobilya olarak, biz de ihracatımızın %35’lik payını ABD pazarına gerçekleştiriyoruz. 2021 sonunda da ihracatımızı %60’lara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

3 Milyon TL’lik Makine Yatırımı  

Devletin sağlamış olduğu destek kredilerinin, sektörün canlanmasına katkı sağladığına dikkat çeken Çevik, “Pandemi sürecinde Çin’in pazar payının azalması ve Polonya’nın pandemi ile fabrikalarını kapatması sonucu, Türkiye’ye olan talep de artış göstermeye devam ediyor. Son yıllarda, hammaddelere oldukça rahat ulaşabiliyor olmamız da ülkemizdeki ihracat payını artırıyor. Bu nedenle, yurt dışından ülkemize olan talep de son yıllarda yüzde 700 oranında arttı. Biz de, son yıllarda ülkemize olan talebin artmasından dolayı oldukça mutluyuz. Bu kapsamda, marka olarak ihracat yaptığımız ülkeler arasında ağırlıklı olarak, Libya, İngiltere Hollanda, Almanya, Türkmenistan, Azerbaycan, Arap Ülkeleri Dubai, Katar, Arabistan yer alıyor. Bunun yanı sıra, 2021 yılı hedef pazarlarımız arasında da Avrupa ve Orta Doğu’nun bir kısmı var” dedi.

Çevik, “Bunun yanı sıra, Ar-Ge’ye olan yatırımlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Bu anlamda, yarım sezonluk yatırımımız 600 bin TL olarak gerçekleşirken, yıllık 1 milyon 300 bin TL’lik yatırıma imza attık. Ayrıca, 2020’de makine yatırımına da 3 milyon TL’lik bir yatırımımız var. Mevcut durumumuza ek olarak, yaklaşık 7 milyon TL’lik yeni yatırımımızla da 2021 yılında 12 milyon TL’lik bir büyüme hedefimiz bulunuyor. Ayrıca, pandemi ile birlikte önemi giderek artan E-Ticaret için çalışmalarımız da devam ediyor. Bu kapsamda, 2021 yılı hedeflerimiz arasında üretimde %30 bir büyüme hedefliyoruz. Ciromuzda ise %30 büyüme planlıyoruz” diye konuştu.