2019’un ilk 9 ayında Akfen GYO’nun otel gelirleri 83,7 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye, Rusya ve KKTC’de 21 gayrimenkullük portföyü bulunan Akfen GYO’nun 2019 yılı 9 aylık finansal sonuçları, Türkiye’nin turizmdeki büyüyen performansına paralel olarak artışa devam etti.

Akfen GYO’nun Türkiye’de sahibi olduğu 15 otelin ortalama oda fiyatı geçen yıla göre %20’lik artışla 231 TL’ye çıkarken, toplam elde edilen gelir ise %18 artarak 83,6 milyon TL’ye ulaştı.

Turizmde gelen turist ve gelir anlamında yükselişini devam ettiren Türkiye’nin bu başarısı turizm şirketlerinin finansal tablolarını da olumlu etkilemeye devam ediyor.

2019 yılının Ocak-Eylül aylarını kapsayan 9 aylık finansal sonuçlarını açıklayan Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO), Türkiye’nin turizmdeki yükselişinin desteğiyle, Türkiye, Rusya ve KKTC’de 20 otel ve 1 ofis binasından oluşan portföyünden elde ettiği toplam gelir %18 artışla 83,6 milyon TL’ye ulaştı.

NOVOTEL TRABZON

15 Otelin doluluk oranı %70’e çıktı

Akfen GYO’nun Türkiye’de faaliyet gösteren 15 otelinin ortalama doluluk oranıbu yılın ilk 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 2,1 artışla, %70’e çıktı.

Otel doluluk oranlarındaki bu artış beraberinde oda fiyatlarını da arttırdı. Akfen GYO’nun Türkiye’de sahibi bulunduğu 15 otelin ortalama oda fiyatı ilk 9 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre %20’lik artışla KDV hariç 231 TL (36 Euro) olurken, bu otellerden elde ettiği gelir ise %26,3 arttı.

Akfen GYO’nun Rusya’da faaliyet gösteren Ibis Otel Yaroslavl, Ibis Ofis ve Otel Samara, Ibis Otel Kaliningrad ve Ibis Otel Moskova gayrimenkullerinde ortalama doluluk oranı %60 olurken, Türkiye ve Rusya’daki tüm otellerin toplam ortalama doluluk oranı da %67 olarak gerçekleşti.

Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu

Büyüyen turizm sektörü portföye olumlu yansıyor

2019 yılı 9 aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, turizm sektöründe geçen yıldan bu yana yaşanan büyümenin Akfen GYO’nun turizm ağırlıklı portföyüne de olumlu yansıdığını kaydetti.

Akfen GYO gelirlerinin gelecek dönemde daha da yukarılara çıkacağını öngörüyoruz

Her alanda önemli bir turizm ülkesi olarak öne çıkan Türkiye’nin gelecek yıllarda da bu sektördeki yükselişini devam ettirmesinin ülkeye değer yaratmaya devam ederken, Akfen GYO’nun portföy değerini de yukarı çekeceğine dikkat çeken Sertaç Karaağaoğlu“Türkiye’de faaliyet gösteren 15 otelimizin doluluk oranları %70’lere ulaştı. Yükseliş dikkate alındığında Akfen GYO gelirlerinin gelecek dönemde daha da yukarılara çıkacağını öngörüyoruz” dedi.