Aksa Elektrik tüketim rakamlarını açıkladı : 2020’nin ikinci çeyreğinde elektrik tüketiminde %14’ten fazla düşüş yaşandı.

Çoruh- Fırat bölgelerinde 9 ilde abonelerine elektrik tedarik hizmeti sağlayan Aksa Elektrik; hizmet bölgelerine ait 2020 yılının ikinci çeyrek elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Buna göre tüm abone gruplarına göre ayrı ayrı çıkarılan verilere bakıldığında Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’in yer aldığı Çoruh bölgesinde abone grubu ayırt etmeksizin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla (nisan-mayıs-haziran) toplam elektrik tüketiminde %14’ten fazla düşüş yaşandı.

Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli’nin yer aldığı Fırat bölgesinde ise elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre (nisan-mayıs-haziran) %6’dan fazla azalma oldu.

Aksa Elektrik, 2020 yılının ikinci çeyrek dönemine ait hizmet verdiği illerdeki elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, hizmet verilen Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tüketiminde %6 ile 14 arasında azalma yaşandı.

En düşük elektrik tüketimi nisan ayında yaşandı

Toplam nüfusu 4 milyon olan Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik en düşük tüketimin nisan ayında yaşandığını açıkladı. Yılın en yüksek elektrik tüketimi ise haziran ayında gerçekleşti. 2020’nin ikinci çeyreğinde Fırat bölgesinde en yüksek tüketim Malatya’da gerçekleşirken Çoruh bölgesinde ise Trabzon’da en yüksek tüketim yaşandı.

Çoruh bölgesinde Gümüşhane’de elektrik tüketimi yaklaşık %20 düştü

Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerinde 1,2 milyondan fazla abonesi bulunan Aksa Çoruh Elektrik tarafından, yılın ilk üç ayındaki elektrik tüketimleri geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %14’ten fazla düşüş kaydedildiği açıklandı.

Verilere göre Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma, geçen yılın ikinci çeyreğine göre yaklaşık %19 düşüşle Gümüşhane’de gerçekleşti. Bu oran Rize’de %16, Trabzon’da %12, Artvin’de %10 olarak gerçekleşti. Giresun’da ise elektrik tüketimi %7 azaldı.

Fırat bölgesinde Malatya’da elektrik tüketimi %8, düştü

Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli’de yaklaşık 900 bine yakın aboneye hizmet veren Aksa Fırat Elektrik; yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre hizmet verdiği toplam 4 ilde elektrik tüketiminin %6’dan fazla azaldığını kaydetti.

İllere göre tüketim oranlarındaki değişime bakıldığında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla elektrik tüketiminin Bingöl’de %14 ve Malatya’da %8’den fazla düşüş olduğu açıklandı. Tunceli’de ise %12’den fazla düşüş olduğunu açıklayan Aksa Fırat Elektrik; Elazığ’da ise bu dönemde tüketimin bir önceki yıla yakın seviyede seyrettiğini açıkladı.

Mesken tüketimleri Çoruh bölgesinde yılın ikinci çeyreğinde arttı

Aksa Elektrikin hizmet verdiği Çoruh bölgesinde mesken elektrik tüketimi ortalama %14 arttı. En fazla artışın yaşandığı il ise %24 oranla Trabzon olurken; onu izleyen iller sırasıyla %18’lik artışla Rize, %12 ile Gümüşhane, %7 ile Artvin ve %5’lik artışla Giresun oldu.

Fırat bölgesinde ise Tunceli’de %4 ve Bingöl’de %2 artış yaşanırken; Elazığ’da mesken elektrik tüketiminde ilk çeyreğe göre %10 düşüş yaşandı ve bu oran Malatya’da %7 oldu.

Abone sayıları artıyor

Her iki bölgede de 2020’nin ilk altı ayında yeni abone sayısında artışa ulaşan şirket; Çoruh bölgesinde Trabzon’da, Fırat bölgesinde ise Elazığ’da en fazla yeni abone artışı yaşandı.