Bank of America stratejistleri, her hafta yayımladıkları araştırma raporuyla, müşterilerini gelecek döneme dair bilgilendiriyor. Son yayımlanan raporda, resesyon şoku konusunda açık bir dille uyarı yapıldı.

Bank of America: Resesyon Şoku Geliyor

Bank of America , kısa süre önce yayımlanan araştırma raporunda Fed’in artan enflasyonu kontrol altına almak için para politikasını sıkılaştırdığına dikkat çekildi. Bu da ABD ekonomisini resesyon şoku ile karşı karşıya bırakabilir. Raporda konuya ilişkin şu sözlere yer veriliyor:

“Enflasyon şoku kötüleşiyor, ‘faiz şoku’ yeni başlıyor, ‘resesyon şoku’ geliyor”Bu açıklamanın ardından dikkat çekilen nokta ise kripto paraların, nakdin ve emtiaların hisse senetlerinden ya da tahvilden daha iyi performans gösterebileceği oldu.

Ülkede dar iş piyasası, daha yüksek ücretleri ve güçlü talebi beraberinde getiriyor. Bu da Fed’in enflasyonu bastırmak için 10 yıllardır olduğundan daha agresif hareket etmek zorunda bırakıyor.

Para politikasıyla ilgili araştırma raporunu yayınlayan bir başka banka da Deutsche Bank olmuştu. Deutsche Bank, “Para politikasında daha agresif bir sıkılaştırmanın ekonomiyi resesyona iteceğini tahmin ediyoruz” diyerek bir gerileme konusunda uyardı.