Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, yılın ilk yarısında sektörün ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre %39 artarak 15,8 milyon tona ulaştığını ifade etti.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), çimento sektörünün yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği ihracatı ile ocak-nisan dönemine ilişkin üretim ve satış rakamlarını açıkladı.

6 aylık ihracatı %39 arttı

Buna göre, çimento sektörünün 6 aylık ihracatı %39 artarak 15,8 milyon tona, ihracat geliri ise %23 artışla 546 milyon dolara çıktı.

Bu dönemde çimento ihracatı %42,6 artarak 7,6 milyon tona, klinker ihracatı ise %36,4 artarak 8,2 milyon tona yükseldi.

Ocak-haziran döneminde, çimento ve klinker ihracatının en çok arttığı ülke Ukrayna olurken, dış satım yapılan büyük üç pazar ise ABD, Gana ve İsrail olarak sıralandı.

Yılın ilk dört ayında çimento sektörünün üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %5,6 artarak 17,4 milyon tona çıktı. Öte yandan, aynı dönemde iç satışlar bir önceki yıla göre %2,5’lik düşüşle 12,7 milyon ton düzeyinde gerçekleşti.

“Yılın ilk yarısında ihracattaki artış sektörümüz adına umut veriyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÇMB Başkanı Tamer Saka, şunları söyledi:

“Ocak verileri doğrultusunda ilk çeyrekte iyi bir ivme kazanan çimento sektörü iç pazarda tekrar daralma yaşadı. Dünyada yaşanan yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle önümüzdeki dönemde satışların daha da azalma ihtimali söz konusu. Yılın ilk yarısında ihracattaki artış sektörümüz adına umut veriyor. Ancak ihracattaki artışla iç satışlardaki mevcut durumu korumak adına ekonomik önlemler sektör için önem arz ediyor.”