Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü (DTÖ),dünyadaki destinasyonların %72’sinin uluslararası turizme kapalı olduğunu açıkladı

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü (DTÖ)‘den yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı dünyadaki destinasyonların %100’üne denk gelen 217 ülkede seyahat kısıtlamalarının devam ettiği, bu ülkelerin 156’sında (%72) ise sınırların uluslararası turizme tamamen kapalı olduğu bildirildi.

Covid-19’un uluslararası turizme etkisiyle ilgili 27 Nisan’dan bu yana yapılan bir araştırmayı yayımlayan DTÖ; seyahat kısıtlamalarının, destinasyonların %75’inde son 3 aydır, %25’inde ise son 2 aydır uygulandığını duyurdu.

Şimdiye kadar hiçbir destinasyonda seyahat kısıtlamalarının kaldırılmadığı vurgulanan açıklamada, bu konuyla ilgili uluslararası görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

DTÖ, geçen haftalarda yaptığı açıklamada, Covid-19’dan dolayı 2020’de dünyada turist sayısının bir önceki yıla nazaran yaklaşık %80 azalacağı öngörüsünde bulunmuştu.

DTÖ, bu yıl uluslararası turizmde, “850 milyon ila 1 milyar 100 milyon turist kaybı, 910 milyar ila 1,2 trilyon dolarlık ekonomik kayıp ve 100 milyon ila 120 milyon arasında iş kaybı” tahmin ediyor.