Uzmanlar, yıla yükselişle başlayan enflasyonun, nisandan sonra düşüşe geçmesinin beklendiğini açıkladı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ocakta aylık bazda %1,68 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşirken, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında %14,97 oldu.

Merkez Bankası sıkı para duruşuna devam edecek

Nisandan sonra enflasyonda düşüş eğiliminin başlaması beklenirken; uzmanlar, enflasyonla mücadelede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkı para politikası duruşunun yılın ikinci yarısında da devam edebileceğini belirtiyor.

Ana etken gıda dışı gruplardaki fiyat artışı

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, enflasyonun geçen yıla göre yükselmesinde gıda dışı gruplardaki fiyat artışlarının ana etken olduğunu belirterek; TCMB’nin, ocak ayındaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ve Enflasyon Raporu’ndaki öngörülerine göre beklemede kalacağını söyledi.

Bürümcekçi, TÜİK’in hesaplamasına göre geçen yıl ocakta işlenmemiş gıda fiyatlarının aylık %8,2 artarken, bu yılın aynı döneminde %1,15 artış gösterdiğini kaydederek; “Gıda fiyatlarının yıllık artış hızı %18,1’e inse de Enflasyon Raporu gıda fiyatı yeni varsayımının çok üzerinde kaldı.” dedi.

Manşet enflasyonda yükselişin nisana kadar devam edebileceğini belirten Bürümcekçi, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki dönem seyri açısından ise gıda fiyatlarının belirsizliği ve oynaklığı dışında, ham petrol ve diğer emtia fiyatlarının görünümü, döviz kuru hareketleri ve kamu fiyat/vergi ayarlamaları enflasyon üzerindeki risklerin yönünü belirleyecektir. Kısa vadede, küresel çapta gıda fiyatlarının yüksek seyri, petrol ve emtia fiyatlarının tırmanışını sürdürmesinin olumsuz yansımaları görülebilirken, kamunun belirlediği fiyatlarda enflasyon hedefi dikkate alınarak ayarlamalar yapılması bu kanaldan gelecek yukarı yönlü baskıyı bertaraf etmişe benziyor.”

“Şubat ve Martta da enflasyondaki yükseliş devam edebilir”

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk Çitilci de talep enflasyonu tarafında yükseliş sürerken, üretici ve çekirdek enflasyon yükselişlerinin şubat ve mart ayları içinde de enflasyonda yukarı yönlü baskıya neden olmasının beklenebileceğini kaydetti.

Çitilci, “TCMB’nin para politikası enflasyon referanslı olduğundan dolayı ocak ayı enflasyon verisinin sıkı duruşta herhangi bir şoka neden olmayacağı varsayımında, faiz artışları yerine para politikasının uzun müddet sıkı kalacağı şeklinde şahin söylemlerin frekansı artabilir.” dedi.

Piyasanın en erken yılın ikinci yarısından itibaren indirim döngüsünün başlayabileceğine ilişkin beklentisinin sürdüğünü aktaran Çitilci; TCMB’nin “uzun müddet” açıklamasının, bunu ötelediğini ancak devreden çıkarmadığını söyledi.

“Riskler yukarı yönlü olmayı sürdürüyor”

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan ise Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve TÜFE makasının, ÜFE’nin %26,16’ya yükselmesiyle açık olmayı sürdürdüğünü belirterek; gıda enflasyonunun yıllık bazda %18,1’e gerilemesine karşın ocakta aylık bazda %2,48 ile manşet enflasyonun üzerinde bir artış daha gerçekleştirdiğini kaydetti.

Erkan, enflasyonun, mevcut görünüm ve eğilim çerçevesinde nisanda tepe noktasını bulabileceğini, yılın ikinci yarısıyla beraber TL’nin değer kazancının etkisiyle kur baskısının hafiflemesi, mevsim değişikliğiyle gıda enflasyonunun hafiflemesi ve lehe işleyecek baz etkisi ile beraber enflasyonda düşüşün başlayabileceğini aktardı.

Kaynak : www.ensonhaber.com