Hayatımıza giren FAST sistemi ile mesai saat ve günlerinin dışında bankadaki hesaplar arasında para göndermek mümkün hale gelmişti. Şimdi de limiti yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 8 Ocak itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, 8 Ocak’ta yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla 50 lira limitli olarak başlatılmıştı. İşlem üst limiti 1.000 lira oldu.

FAST, 8 Ocaktan Bu Yana Uygulamada

TCMB’den yapılan açıklamada, iç kaynaklarca geliştirilip işletilen ve 8 Ocak itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi FAST Sisteminin yoğun bir ilgi ile karşılandığı, kısa süre içinde FAST üzerinden 9 milyon anlık ödeme gerçekleştirildiği ifade edildi.

Kolay Adresleme Sistemine Kayıtlı Olan 5.3 Kayıtlı Kullanıcı Var

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sisteminde kayıtlı kullanıcı sayısının 5 milyon 300 bine ulaştığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün itibarıyla FAST Sisteminde işlem üst limiti 1.000 TL’ye yükseltilmiştir. FAST’ın ilerleyen dönemlerde daha yüksek limitlerle ve kullanıcı deneyimini artıracak karekodlu ödeme gibi yeni katma değerli servislerle birlikte çalışması mümkün olabilecektir. Ödemeler alanındaki temel alt yapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.”

Sisteme Erişim

Sisteme ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişiliyor.

Kaynak : www.ensonhaber.com