Son yıllarda özellikle hazır yemek sektöründe önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye’de, istihdam açısından da sektör ilk ikide yer alıyor.  Artan ev dışı yeme-içme alışkanlıkları ve pek çok faklı alandaki kurumların hizmet talebi üzerine sektörün önemi giderek arttı.

Türkiye’nin tüketim harcamalarının en büyük payını gıda harcamaları oluştururken yeni yatırımlarla birlikte global hedefler de büyüme gösteriyor. Bu çerçevede gıda fiyatlarındaki geçişten kaynaklı sorunların geride kaldığını dile getiren  AŞHAN Yönetim Kurulu Başkanı Şemsetdin Hancı, 2022 yılında grup şirketleriyle birlikte toplam 300 milyon TL’lik yeni yatırım hedefleri olduğunu açıkladı…

HAZIR YEMEK SEKTÖRÜNDE 150 MİLYON TL’LİK YENİ YATIRIM 

Şemsetdin Hancı

Yapmış oldukları çalışmalarla sektörde ilk  sıralarda yer aldıklarına vurgu yapan AŞHAN Yönetim Kurulu Başkanı Şemsetdin Hancı“Sektörün geçirmiş olduğu zor süreçten sonra çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmeye gayret gösterdik. Bu anlamda, kuruluşumuzdan günümüze kadar getirdiğimiz büyüme hızımızı devam ettirip nitelikli iş üreterek 5 yıl içerisinde sektörde lider olmayı hedefliyoruz. Ayrıca, yemek sektörü için mutfak yatırımlarımızı toplam 150 milyon TL olarak revize etmiş durumdayız. 2022 hedeflerimizde yer alan planlarımız doğrultusunda sektöre önemli ölçüde katkı sağlama çabası ve isteğindeyiz” dedi. 

YENİ PROJELERİMİZLE İSTİHDAMI ARTIRIYORUZ

Türkiye’deki hazır yemek sektöründe önemli bir istihdam kaynağı oluşturduklarına dair açıklamalarda bulunan Hancı, uzun vadede hayata geçirmeyi planladıkları yenilikçi projeleriyle de sektörde daha iyi konuma yükselme amacında olduklarını belirtti. Ayrıca, yeni projeleri arasında 150 milyon TL’lik yatırım ile Aşhan Şirketler Grubu bünyesinde Trabzon’da bulunan otellerinin ikincisini İstanbul’da inşaatına başlayacaklarını ifade ederken bununla birlikte turizmde ek istihdam alanlarını oluşturmayı planladıklarını açıkladı.