İran Bütçe ve Planlama Kurumu Başkanı Muhammed Bakır Nobaht, ülkesinin yıllık petrol ve doğal gaz gelirlerinin son 9 yılda 119 milyar dolardan 8,9 milyar dolara kadar indiğini açıkladı.

İran devlet televizyonunun haberine göre; Meclis’te milletvekillerine makroekonomik verilerle ilgili sunum yapan Nobaht, ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran’ın enerji ticaretinden elde edilen gelirlere ilişkin bilgi verdi. Nobaht, “Petrol ve gaz ihracatı daima inişli çıkışlı oldu. Öyle ki 2011 yılında, 119 milyar dolarlık ihracat oranımız geçen yıl 8,9 milyar dolara indi. Ülke ekonomisini petrolden ayırmaya ve ülkenin programlarını petrol gelirleri olmadan yönetmeye çabalıyoruz.” dedi.

ABD‘nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle petrol ihracatının zarar gördüğünü aktaran Nobaht; cari yılın bütçesinde petrol gelirlerinin payının %10’a düşürüldüğünü belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 8 Mayıs 2018’de Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilme kararının ardından açıkladığı İran‘a yönelik ambargolar; 7 Ağustos ve 5 Kasım 2018’de iki aşamayla devreye girmişti.

İran, yaptırımlar öncesinde birçoğu Asya ülkelerine olmak üzere günlük 2,8 milyon varil petrol ihracatı yapıyordu.

İran hükümeti son 2 yıldır petrol ihracatına ilişkin verileri paylaşmıyor. Ancak son bir yıl içinde bu rakamın günlük 250 bin varilin de altına indiğine ilişkin bilgiler uluslararası medyada sıkça yer buluyor.