Mart’ta dip yapan ancak aradan geçen 2 aylık süreçte tekrar toparlanan Borsa İstanbul, söz konusu dönemde yatırımcısına güzel para kazandırdı.

2 ay içinde onlarca hisse senedi %100’ün üzerinde değer kazanırken, %1.000’in üzerinde değer kazananlar bile oldu. İşte son 2 ayda Borsa İstanbul ‘un en çok kazandıran 20 şirketi.

Türkiye’de koronavirüs salgınının görüldüğü Mart ayında dip yapan Borsa İstanbul , tekrar toparlanmaya başladı. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de ilk ölümün gerçekleştiği 17 Mart tarihinden günümüze kadar olan 2 aylık süreçte; 85 hissenin değeri %100’ü, 3 hissenin de değeri % 1.000’i aştı.

Hisseler tavan yaptı

Söz konusu dönemde altın ve doların rekor kırarak tarihin en yüksek seviyelerini test etmesi ve hisselerin ucuzlaması vatandaşları, borsaya yönlendirdi. Altın ve dövizde istediği fırsatı göremeyen yatırımcılar, ucuz hisse alarak yatırım tercihini borsadan yana kullandı. Hal böyle olunca da birçok hisse senedinin değeri de tavan yaptı.

En çok değer kazanan Ekiz Yağ ve Sabun oldu

17 Mart tarihinden 14 Mayıs tarihine %2.473 artan Ekiz Yağ ve Sabun hissesi; iki aylık süreçte en çok değer kazanan hisse oldu. Söz konusu dönemde Güler Yatırım Holding ise %1.352 oranında değerlenerek en çok değerlenenler listesinde 2. olurken, listede 3. sırayı %1.205 değer kazancıyla RTA Labaratuvarları aldı.

İşte son 2 aylık süreçte borsada en çok değer kazanan ilk 20 hisse: