Kastamonu Entegre, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin hazırladığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı” listesinde yükselişini sürdürüyor.

Ağaç bazlı panel sektörünün global markası Kastamonu Entegre, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin hazırladığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı” listesinde yükselişini sürdürüyor. 2019’da 142 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şirket, ağaç bazlı panel sektörünün ihracat lideri olarak 111. sıradan 109. sıraya yükseldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl 18’incisi hazırlanan “Türkiye’nin İlk 1.000 İhracatçısı” araştırmasının sonuçları TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile gerçekleşen toplantıda açıklandı. 2019 yılının ihracat rakamlarını kapsayan araştırmaya göre, ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık global markası Kastamonu Entegre142 milyon dolar ihracat rakamı ile en fazla ihracat yapan 1000 şirket listesinde yükselerek 109. sırada yer almayı başardı. 2018 yılında 139 milyon dolarlık ihracat ile 111. sırada yer alan şirket, 2019’da ihracat rakamını daha da yukarı taşıyarak ağaç bazlı panel sektöründeki liderliğini korudu.

Sektörün ihracat lideri

Yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdikleri yeni yatırımlarla ağaç bazlı panel sektöründe liderliği elden bırakmadıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, ihracat faaliyetlerine ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Dünyanın altı ülkesinde üretim tesislerine sahip global bir şirket olarak, beş kıtada 100 ülkeye yaptığımız ihracatla her yıl açık ara sektör birincisiyiz. Üretim ve ihracat alanlarındaki gücümüz ve deneyimimiz, küresel rekabet ortamında bize önemli avantaj sağlıyor. Yirmi yılı aşkın süredir devam eden yurt dışı yatırımlarımızla bugün dünyanın 7’inci, Avrupa’nın 4’üncü en büyük üreticisiyiz. MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürün gruplarının her birinde ise dünyada ilk 4 üretici arasında yer alıyoruz.Dünya laminat parke üretiminin %6’sını tek başımıza gerçekleştiriyoruz.”

“2020 yılında 200 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz”

Pandeminin yarattığı belirsizlik ortamına rağmen yatırımlarına ara vermeden devam ettiklerini ve öncelikli hedeflerinin ihracat yaptıkları ülke sayısını artırmak olduğunu dile getiren Yıldız, şunları söyledi: “Sektörümüzde yurt dışına açılan ilk şirket olarak, toplam yurt dışı yatırım tutarımız 1 milyar doları aştı. Mevcut tesislerimize ve yeni coğrafyalara yaptığımız yatırımlarla globaldeki konumumuzu güçlendirirken, üretim ve ihracat alanlarında liderliğimizi pekiştiriyoruz. Cirosunun %60’ını yurt dışındaki tesislerden ve ihracattan elde eden şirketimiz, 2020 yılında ihracat rakamını 200 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.”