Ipsos’un ev sahibi olma konusunda yaptığı araştırmaya Türkiye’den katılanların %61’i kiracı olarak yaşadıkları bölgeden ev alamayacakları düşüncesine sahip.

Ipsos’un 29 ülkede gerçekleştirdiği araştırmaya göre, her beş kişiden neredeyse üçü yaşadıkları lokasyondan ev almaya maddi imkanlarının yeterli olmayacağını düşünüyor. Ev sahibi olma konusunda en ümitsiz ülkeler; %84’le Macaristan, %83’le Japonya %75’le Polonya, %68’le Arjantin ve %67 ile Rusya. Araştırmaya Türkiye’den katılanların %61’i yaşadıkları lokasyonda ev sahibi olmak konusunda karamsar. 

Faiz yükü yok, peşinat yok

Yeni bir ev almak için yeterli maddi güce sahip olamamak ev sahibi olmanın önündeki en büyük engellerden biri. Ev sahibi olmak isteyen ama yeterli birikimi olmayan vatandaş peşinatsız, kredisiz, faizsiz ev alma yollarını tercih ediyor. YENİEVİM, ev sahibi olmak isteyenleri ağır faiz oranlarından ve peşinattan kurtarıyor. Vatandaş, bu modelde gelir seviyesine göre taksit seçeneklerini kendi belirliyor. Türkiye’nin 7 bölgesinde hizmet veren ve 2020’de İstanbul, Ankara, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Mersin, Kocaeli ve Adana’da yeni şubelerini açan şirket, özellikle dar gelirli vatandaşların ev almalarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Ödeme planını vatandaş belirliyor

Yıllarca kira ödeyen ve yeteri kadar birikim yapamayan vatandaşların derdine derman olacaklarını söyleyen YENİEVİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çalış, “Ev almak isteyenler faizsiz finansman yöntemlerimizle Türkiye’de istedikleri bölgeden ev alabiliyorlar. Üstelik kendi bütçelerine ve ödeme güçlerine göre planlama yapabiliyorlar. 1985’ten bu yana konut piyasasında edindiğimiz tecrübeyle ev sahibi olmak isteyen herkese yeni seçenekler sunuyoruz. Şu anda 7 bölgede hizmet veriyoruz. Yıl sonunda 50 ildeki şubelerimizle hizmet vereceğiz.” dedi.