EMİB 7 ülkeden ithalatçılarla Türk doğal taş ihracatçılarını Marble’da buluşturdu

Dünya Türk doğal taşını almaya geldi 

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Marble-İzmir Uluslararası Doğaltaş Fuarı ile eş zamanlı olarak 31 Mart ve 1 Nisan tarihleri arasında Avustralya, Mısır, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Filistin ve İsrail’e yönelik alım heyeti organizasyonu gerçekleştirildi. 

Marble Fuarı’nın dünyanın en büyük üç fuarı arasında yer aldığının altını çizen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Marble Fuarı tüm dünyada dört gözle açılması beklenen, herkesin ziyaret etmek için programına aldığı bir fuar. Biz Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak 13 firma ile Alım Heyeti organizasyonumuzda yer alırken Avustralya, Mısır, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Filistin ve İsrail’den 47 ithalatçı firma Alım Heyeti organizasyonumuza katıldı. Organizasyonda 100’den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.” 

Bu yıl tarihimizin en yüksek rakamına ulaşacağız

Marble Alım Heyeti Organizasyonu’na katılan 7 ülkeye 2021 yılında 257 milyon dolar tutarında gerçekleştiğini açıklayan Kaya, “Türkiye’nin 2021 yılında gerçekleştirdiği 2 milyar 92 milyon dolarlık doğaltaş ihracatının yüzde 12’si bu 7 ülkeye yapıldı.  Bu 7 ülkeye ihracatımızı 300 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Birliğimiz 7 yıl aradan sonra 1 milyar doları geçerek son bir yıllık dönemde yüzde 19 ivmeyle 1 milyar 123 milyon dolar ihracat rakamına imza attı. 2013 yılında ulaştığımız 1 milyar 126 milyon dolarlık ihracatımız Birlik tarihimizdeki en yüksek rakamdı. Bu yıl tarihimizin en yüksek rakamına ulaşacağız.” dedi.  

Kaya, Marble Fuarı’na destek için EMİB ile beraber eş zamanlı olarak İMİB, BAİB ve DENİB’nin de alım heyetleri düzenlediğini başarılı bir fuar geçirdiklerini; 3 yıl aradan sonra Marble Fuarı’nın fuar eski coşkusuna kavuştuğunu bunun yıl sonunda doğal taş ihracat rakamlarına yansıyacağını sözlerine ekledi. 

Türk Katılımcı Firmalar;

Unvan
1ALDUR MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
2BİBERCİ MADENCİLİK MAKİNA ENERJİ OTOMOTİV VE TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
3CAPELLA STONES SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
4EGE ANTİK MERMER SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
5GÜREL MERMER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
6KAR MADEN PETROL TURİZM SANAYİ HAFRİYAT NAKLİYE VE TAAHHÜT TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
7KMR DOĞALTAŞ MADENCİLİK SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
8KÖMÜRCÜOĞLU MERMER, TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
9MAK STONE MADEN ANONİM ŞİRKETİ
10SEZGİN MERMER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
11SİLKAR MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
12STONEXT YAPI TAŞI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
13UĞUR MERMER SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ