Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ‘nin aldığı karara göre, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını %5’ten %7’ye yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 16 Ekim itibariyle geçerli olmak üzere yeni bir karar aldı. TCMB’nin aldığı karara göre, Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarında düzenlemeye gidilirken; Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını %5’ten %7’ye yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),yabancı para cinsi zorunlu karşılıklardan alınan komisyonları azaltırken, Türk Lirası cinsi zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranlarını %5’ten %7’ye yükseltti.

TCMB, bankaların döviz cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıkların mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden uygulanan komisyon oranlarını yarı yarıya düşürdü. Ayrıca, TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranlarını da kredi büyüme koşulundan bağımsız, kredi büyüme koşulunu sağlayan ve sağlamayan bankalarda da 200 baz puan artırdı.

Normalleşme Adımı

Analistler, söz konusu düzenlemelerin son dönemde gerçekleşen normalleşme süreci kapsamındaki diğer adımları destekler nitelikte olduğuna dikkati çekti.

Yabancı para ZK’lardan alınan komisyonların azaltılması ve TL ZK’lara ödenen faizlerin artırılmasının bankacılık sisteminin aracılık maliyetlerini azaltacağını belirten analistler, bu değişikliklerin, normalleşme döneminin amaçlarına uygun olarak, parasal aktarım mekanizmasını ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğini vurguladı.