Koronavirüs salgını sırasında ihracatı düşen sektörlerin aksine oluklu mukavva sektörü üretimi ve ihracatındaki artış bu alana yoğunlaşan talepten kaynaklandı.

Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Sükan, Türkiye’de reel sektöre güç katan sektörlerden biri olan oluklu mukavva ambalaj endüstrisinin, yaşanan zor süreçlere rağmen 2020’yi büyümeyle kapattığını aktardı.

Sükan“2020 pandemi nedeniyle iş dünyasını zorlayan, bazı sektörlerde üretimleri durduran bir yıl olarak kayıtlara geçti. Oluklu mukavva ambalaj endüstrisi 2020’yi geçtiğimiz yıla oranla yüzde 12 büyüme ile tamamladı. Tedarik zincirinde kritik öneme sahip olan oluklu mukavva ambalaj, pandemiye rağmen üretimini çalışanlar için gerekli tedbirleri de alarak aralıksız sürdürdü. Gıda, ilaç, temizlik ve tıbbi malzeme gibi birincil öncelikli tüketim maddelerinin, depolanması, taşınması ve ulaştırılmasında kritik rol oynayan oluklu mukavva sektörü toplumun elzem tüketiminin kesintisiz karşılanması için pandemi sürecinde aralıksız çalıştı.” diye konuştu.

Sektörün temas ettiği kişi sayısı 100 bine yakın

Sükan, Türkiye’de oluklu mukavva sektörünün üretiminin 2020’de 2 milyon 500 bin ton ve 4 milyar 500 milyon metrekare seviyelerine ulaştığını belirterek, “Ülkemiz oluklu mukavva ambalajları sektörü Avrupa’da en büyük 6. büyük pazar konumunda. Ciro açısından yıllık 15 milyar liraya yaklaşan oluklu mukavva sektörü, 12 bine yakın çalışanı ile çalışmalarını hız kesmeden devam ettirdi.

“Ham madde kaynağı ve nitelikli iş gücü ihracatı desteklenecek”

Türkiye oluklu mukavva sektörünün ihracatta da öne çıktığını belirten Sükan, şöyle devam etti:

“Hedefimiz, yüksek kalitede hizmet sunma anlayışıyla bu basamakları tırmanmak ve daha üst sıralara yükselmek. Sektörümüzün daha iyi noktalara taşınması için oluklu mukavvanın ham maddesi olan, atık kağıdın fiyatı ile bulunabilirliğinde bir istikrar sağlanması ve sektörün ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün artması konularında iyileştirmeler yapılması gerek.

Diğer yandan; oluklu mukavvanın üstün özelliklerinin daha iyi anlatılması, gıdayla temas eden ambalaj tarafında oluklu mukavvanın avantajlı yönlerinin ön plana çıkarılması ve gündemin bir diğer önemli konusu olan AB Yeşil Mutabakat’a hazırlıkla ilgili çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızın, 2021 yılında ve ilerleyen dönemde sektörümüzü daha da büyüteceğine inanıyorum.”

Kaynak : www.ensonhaber.com