Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, Ağustos ayında Giresun, Rize, Samsun ve Trabzon illerinde meydana gelen sel felaketleri sonucunda sigorta şirketlerinin sigortalılarına 200 milyon TL’ye yakın hasar ödemesi yaptığını söyledi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Ağustos ayında Giresun, Rize, Samsun ve Trabzon illerinde meydana gelen sel felaketlerinin bilançosunu açıkladı. Bölge halkına geçmiş olsun dileklerini tekrarlayan Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli; sigortalıların hasarını tazmin etmek için afetlerin hemen ardından çalışmaya başlandığını belirterek, her zaman sigortalılarının yanında olduklarını belirtti.

Yaşanan afetlerin ardından hayatın normale dönmesi için sigorta sektörünün sosyal sorumluluk hassasiyetiyle hareket ettiğini ifade eden Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektör olarak Giresun ve çevre illerde yaşanan sel felaketli sonrası sigortalıların hasarlarının en kısa sürede tespiti ve hasar ödemelerinin yapılması için çalışmalarımıza başladık. Eksperlerimizin yaptığı tespitler sonucu; Giresun, Rize, Samsun ve Trabzon’dan sigorta şirketlerinde 244, TARSİM tarafında da 390 olmak üzere toplam 634 hasar dosyası açıldı. Bugüne kadar 200 milyon TL’ ye yaklaşan hasar ödemesi gerçekleştirildi. Ekspertizlerin ve ödemelerin tamamlanmasının ardından toplam sigortalı hasarın 255 milyon TL’ye ulaşacağını tahmin ediyoruz.”

Benli sözlerine şöyle devam etti; “Sektörümüz, bugün olduğu gibi bundan sonra da sigortalılarımızın hasarlarının tazmini konusunda en hızlı şekilde hareket edecek; ülkemizdeki sigortalılık oranının artırılması için tüm paydaşlarla iş ve güç birliği içerisinde çalışmalarına devam edecektir. Selin, ülkemizde depremden sonra gerçekleşme sıklığı ve şiddeti en yoğun doğal afet riski olması nedeniyle özellikle; konut, iş yeri, kasko, deprem ve tarım sigortası gibi afet sonucu sigortalıların yaralarını saran branşlara yönelik sigortalılık penetrasyonunu artırmak için acentelerimizle birlikte daha fazla çaba sarf etmeliyiz. Sigortanın varlıklarımızın korunması için olmazsa olmaz olduğunu çok çalışarak anlatmamız gerekiyor. Bu sektörümüzün asli sorumluluklarından biridir. “

TSB, açıklamasında selin yaşandığı illerde tarım arazisi, hayvanları, evi, iş yeri veya aracı hasar gören sigortalıların hasar tespit işlemleri için sigorta şirketleriyle iletişime geçmesi ve işlemlerini başlatması gerektiğini de hatırlattı.