Kurulduğu günden bu yana daha adil ve daha güzel bir dünya için çalışan The Body Shop, 40 yılı aşkın süredir yer aldığı sosyal sorumluluk projeleriyle hayatın her alanında kadınlara ve gençlere destek olmaya devam ediyor. 

Feminist ve insan hakları aktivisti Dame Anita Roddick tarafından eşitlik için çabalamak ve topluma fırsat yaratmak üzerine inşa edilen marka, global sosyal sorumluluk kampanyası “Kendi Sesin Ol”u ülkemizde hayata geçirmeye hazır. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile anlamlı bir iş birliğine imza atan The Body Shop, gençlerle el ele veriyor.

Dünyanın dört bir köşesinden topladığı en kaliteli hammaddeleri tecrübe ve özenle harmanlayan The Body Shop ile 20 yıldır gençlerin güçlenmesini amaçlayan ve onların Türkiye’nin dört köşesinde hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projelerine destek olan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), yepyeni bir iş birliğine imza attı.

Türkiye, 19 milyonu aşan “genç” nüfusa sahip

BM verilerine göre; dünyada 15-24 yaş arası 1,2 milyar kişi bulunuyor. Bu da, yaşayan her 6 kişiden birinin “genç” olduğunu gösteriyor. Ülkemizdeki istatistiklere baktığımızda ise, nüfusun yüzde 23.5’inin 14 ile 29 yaş arasında olduğunu görüyoruz. Bu oran, 19 milyonu aşan bir genç nüfusa sahip olduğumuzu gösteriyor. Genç popülasyonunun büyüklüğü, hem dünyada hem de ülkemizde genç neslin kamusal hayata katılımının ve toplumda daha çok söz sahibi olmasının önemini arttırıyor. 

Birleşmiş Milletler iş birliğiyle, global bir proje olarak çeşitli ülkelerde başarıyla uygulanan sosyal sorumluluk kampanyası, ülkemizde “Kendi Sesin Ol” ismiyle gençlerle el ele veriyor.

Çözüm masasında gençler daha çok yer almalı

Hayal güçleri ve enerjileriyle, genç neslin geleceği değiştirebileceğine inanan marka; iklim krizi, ırkçılık, sosyo-ekonomik ve cinsiyet eşitsizliklerin çözüm masasında, onların önündeki engellerin kaldırılarak seslerinin duyulmasına fırsat tanınmasını destekliyor. 

Global karar alma süreçlerinde, gençlerin daha etkin rol almasını amaçlayan The Body Shop, sosyal alandaki görünürlüklerinin artması ve seslerinin daha çok kişiye ulaşması yolunda düzenlediği “eğitim faaliyetleriyle”, önemli bir sosyal sorumluluk kampanyasını hayata geçiriyor. 

Gençlerin öncülüğünde, yetişkinlerin rehberliğinde

Gücünü ve enerjisini, gerçek bir aktivist olan kurucusu Dame Anita Roddick’ten alan The Body Shop, 20 yıldır “Gençlerin öncülüğünde, yetişkinlerin rehberliğinde” prensibiyle hareket ederek gençlere alan yaratan TOG ile gençlerin seslerini duyurmasına destek vermek adına, gönüllülük ve sosyal sorumluluk eğitimleri düzenliyor. 

Gençler sosyal sorumluluk eğitimleriyle güçlenecek 

The Body Shop bu heyecanlı yolculukta; gençlere sosyal sorumluluk eğitimleri vererek onların sosyal fayda yaratan projeler üretmesine katkı sunan TOG ile güçlerini birleştiriyor. Marka; 500 kişinin katılacağı eğitimler ve webinarlar ile gençlerin toplumsal alanda daha fazla görünür olmasını amaçlıyor.  

İş birliği kapsamında; 24-27 Şubat tarihlerinde 35 toplum gönüllüsüne yönelik sosyal sorumluluk eğitimi gerçekleştirildi. Ankara’da düzenlenen eğitimde, sosyal sorumluluk eğitimi veren eğitmenlerin bilgilerinin gözden geçirilerek güçlenmesi amaçlandı. Yıl sonuna kadar 8 farklı ilde 25’er gönüllünün katılımıyla 8 farklı sosyal sorumluluk eğitimi daha gerçekleşmesi planlanıyor. Toplum Gönüllüsü gençler, katıldıkları sosyal sorumluluk eğitimlerinin ardından; toplumsal cinsiyet eşitliğinden çocuk haklarına, kültür sanattan sağlığa, ekolojiden hayvan haklarına kadar pek çok temada projeler üreterek toplumsal sorunlara çözüm üretecek.

Akademik takvimle uyumlu olarak, her yıl Ekim-Ocak ve Mart-Nisan aylarında gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk eğitimlerini, bu yıl TBS sponsorluğunda hayata geçiren TOG, 2022 programını 1 adet Eğitmen Güçlendirme Eğitimi ve 8 adet Yerel Eğitim olarak planladı. 200 kişi ile sınırlı olacak online eğitim, TOG eğitmenleri tarafından verilecek.

Program kapsamında gerçekleşecek eğitimler, yalnızca Toplum Gönüllüsü gençlerle de sınırlı kalmıyor. Ücretsiz webinarlar ile yüzlerce kişinin daha sosyal sorumluluk eğitimlerine katılması sağlanıyor. 

“Kendi Sesin Ol” projesi kapsamında 15 Haziran 20:00’da gerçekleştirilecek online Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Webinarı için https://fonzip.com/tog/form/tog-body-shop-gonulluluk-ve-sosyal-sorumluluk-webinari linkini ziyaret edebilirsiniz.