Doğancan Ülker, e-ticaretin potansiyelden yararlanmak için ülke olarak bu alanda daha fazla varlık göstermek gerektiğini söyledi.

Multiligo Ajansı E-Ticaretten Sorumlu Kurucu Ortağı Doğancan Ülker; lojistik, yazılım, mevzuat, tedarik ve dijital pazarlama gibi birçok karmaşık bileşene sahip e-ticaretin büyük bir süreçler yumağı olduğunu vurgulayarak, e-ticaretin potansiyelden yararlanmak için ülke olarak bu alanda daha fazla varlık göstermek gerektiğini söyledi.

E-ticaret, Covid-19 pandemisinin de etkisi ile 2020’de son yılların en büyük satış rakamlarına ulaştı. Ticaret Bakanlığı’nın ağustos ayında açıkladığı e-ticaret verilerine göre; yılın ilk yarısında e-ticaret, geçen yılın aynı dönemine göre %64 oranında artış kaydetti. Böylece e-ticaret hacmi 91 milyar liraya ulaştı.

Dünyada 25 yıldır, Türkiye’de ise son 20 yıldır tüm ticaret dinamiklerini yeniden tanımlayan e-ticaret; pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalar sebebiyle kolay alışveriş için odak noktası oldu. Firmaların ürün ve hizmetlerini web siteleri aracılığı ile doğrudan tüketicilere sunan e-ticaret, ticaret anlayışını ve bayilik modellerini sorgulanır hale getirdi. Birçok ünlü markanın fiziksel mağazalarını kapatarak e-ticarete yönelmesi, e-ticaretin geleceği hakkında fikir veriyor.


“E-ticaret büyük bir süreçler yumağı”

Multiligo kurucu ortağı ve çözüm mimarı Doğancan Ülker; e-ticaret ekosisteminde yaşanan büyük değişime dikkat çekerek, bu alandaki çalışmaları hızlandırmak isteyen firmalar için hala geç olmadığını ifade etti. Özellikle üretici firmaları ve KOBİ’leri e-ticarete yatırım yapmaya davet eden Ülker, “E-ticarette; lojistik, yazılım, mevzuat, tedarik, müşteri hizmetleri, ambalajlama ve dijital pazarlama gibi birçok karmaşık bileşen var. Bu da e-ticareti büyük bir süreçler yumağına dönüştürüyor. Ancak e-ticareti firmalar için basitleştiren uçtan uca danışmanlık hizmetleri de var.” ifadelerini kullandı.

Yurt içi e-ticaret pazarında ve başta Avrupa ve ABD olmak üzere global pazarlarda e-ihracat ve mikro ihracat ile ilgili hala büyük boşluklar olduğunu ifade eden Ülker; “Türk şirketleri, KOBİ’ler ve genç girişimciler e-ticarette ve e-ihracatta başarılı örnekler sergiliyor; ancak bu alanda daha fazla varlık göstermemiz gerekiyor.” dedi. Sadece örgü oyuncak zanaatı gerçekleştiren ve hobisini işe dönüştüren bir genç girişimcinin bile online pazaryerleri aracılığı ile sınır ötesi e-ticarette 5 yılda 22 bin adet sipariş sayısına ulaşabildiğini ifade eden Ülker; bu büyük potansiyelden yararlanmanın hem firmalar hem ülke için etkili sonuçlar doğuracağına işaret ederek, buradan büyük başarı hikayeleri çıkacağına inandığını belirtti.


E-ticaretin çözüm mimarı: Multiligo

Doğancan Ülker, “e-ticaret çözüm mimarı” Multiligo’nun e-ticaret danışmanlık hizmetleri hakkında da bilgi verdi. Ülker’in verdiği bilgilere göre, Multiligo; bünyesinde barındırdığı e-ticaret profesyonelleri ile e-ticaret yatırımları veya mevcut e-ticaret projeleri için özel danışmanlık hizmetleri sağlıyor. Türkiye’de e-ticaretin ilk yıllarından itibaren sayısız markaya e-ticaret danışmanlığı yapan Multiligo kadrosu; Türkiye’de ve dünyada popüler hale gelen markaların bilinirliğinin artırılması sürecinde danışmanlık hizmetleri sağladı.

E-ticaret projelerini tüm yönleri ile analiz ederek ve uzman yönetim kadro ile belirlenen stratejiler doğrultusunda tüm süreçlerde etkin bir rol alan Multiligo, e-ticaret çözümleri üretiyor. Multiligo’nun “çözüm mimarları” aracılığı ile e-ticaret yatırımları için kuruluş ve büyüme planı hazırlanabiliyor. Mevcut projeler için de detaylı analizler yapılarak, projenin daha efektif hale getirilmesi sağlanıyor. E-ticaret projelerinde birçok konuda bütüncül bir anlayışla kusursuz bir plan hazırlanarak, aksiyona geçiliyor.