Tosyalı Holding, 20-24 Haziran tarihlerinde Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen dünyanın en prestijli demir- çelik fuarı olan Tube & Wire Fuarı’ na sponsor olurken, toplamda 500 m2’lik 2 stant alanında dünyanın dört bir yanından gelen müşterilerini ağırladı.

Fuar vesilesiyle bir konuşma yapan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı; “Japonya’dan Fas’a, İtalya’dan Senegal’e kadar birçok ülkede dünya devi şirketlerin güvenilir iş ortağıyız. Teknolojiye, güneş ve hidrojen başta olmak üzere temiz enerji kaynaklarına ve döngüsel ekonomiye yaptığımız yatırımlarla dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden biri olan global bir şirket olarak bu yolda herkese örnek olmak istiyoruz” dedi.

Dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden Tosyalı Holding, dünyanın en prestijli demir- çelik fuarı olan Tube & Wire Fuarı’na çıkarma yaptı. 20-24 Haziran tarihlerinde Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen fuara Tosçelik Profil ve Sac ve Tosyalı Filmaşin ve İnşaat Demiri şirketleri ile katılan Tosyalı Holding, aynı zamanda bu önemli fuarın sponsoru oldu. 2 stant ile toplamda 500 m2 ile alanda dünyanın dört bir yanından gelen müşterilerini ağırlayan Tosyalı Holding, yurt dışındaki iş ortaklarının yer aldığı özel bir grup ile de bu fuar vesilesiyle bir araya geldi.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: ‘Japonya’dan Fas’a, İtalya’dan Senegal’e kadar uzanan birçok uluslararası projenin tedarikçisi olarak birçok dünya devi şirketin güvenilir iş ortağıyız.’

Bu prestijli fuar vesilesiyle yabancı iş ortakları için düzenlenen özel gala gecesinde konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı dünyanın farklı yerlerindeki müşterileriyle uzun yıllar içerisinde kurdukları güvene dayalı bir ilişki olduğuna dikkat çekti. Bu güven duygusu ile birlikte Tosyalı’nın, ürün geliştirmeye verdiği önem, ürün kalitesindeki istikrar, sürekli yatırım odağı ve ihracat ile sürdürülebilir büyümesini sağladığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Tosyalı olarak kısa vadeli kazançlara odaklanmıyor, girdiğimiz pazarlarda kalıcı adımlar atmayı birinci öncelik olarak görüyoruz. Dünya kalite standartlarında ürettiğimiz ürünlerle ve 150 ürün grubundaki binlerce ürünümüzle çok geniş bir coğrafyaya yayılmış birçok müşterimizle sürekli temas halindeyiz. Japonya’dan Fas’a, İtalya’dan Senegal’e kadar uzanan birçok uluslararası projenin tedarikçisi olarak birçok dünya devi şirketin güvenilir iş ortağıyız. Bu güveni; yenilikçi ve katma değerli yatırımlarımız, yeşil çelik üretimindeki öncülüğümüz ve en üst seviyedeki operasyonel sürdürülebilirlik ve verimliliğimiz ile sağlıyoruz.”

“Dünyada hidrojen kullanarak çelik üretimine yatırım yapan sayılı şirketlerden biriyiz”

Tosyalı Holding’in ana gündeminin sürdürülebilirlik olduğunu; bu kapsamda teknolojiye, güneş ve hidrojen başta olmak üzere yenilebilir ve temiz kaynaklara yatırım yaptıklarını, döngüsel ekonomiye uygun bir iş modeli geliştirdikleri ifade eden Fuat Tosyalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm yatırımlarımızda sürdürülebilirlik odaklı olan en yeni teknolojileri kullanıyoruz. Dünyanın en büyük DRI üretim tesislerine sahip olan Cezayir’deki tesisimizde yeni bir DRI tesisi ve önünde 4 milyon ton/yıl kapasite ile yassı çelik üretimi yatırımına başladık. Şu anda enerji olarak doğal gaz kullanan ve oldukça düşük karbon salımına sahip bu tesisimiz yeni DRI yatırımı ile birlikte %100 hidrojen ile çalışma kabiliyetine de sahip olacak. Dünyada hidrojenle üretim yatırımına fiilen başlayan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmediğini düşündüğümüzde, fosil yakıtların tamamen kullanım dışı olmasını teşvik etmesi açısından bu dünya için de oldukça önemli bir yatırım. Aynı şekilde İskenderun Sarıseki’de devam eden yatırımımızda da en gelişmiş teknolojileri kullanıyoruz. Bu tesis ile daha düşük elektrik enerjisi tüketimi sağlayan Quantum Furnace teknolojisinin Türkiye’deki ilk kullanıcısı Tosyalı olacak. Kullanacağımız üretim metodu ve teknolojisi sayesinde, normal ark ocaklarına göre yüzde 20 oranında daha az enerji kullanarak fosil yakıttan doğan karbon salımını azaltmış olacağız. Özellikle hurdadan üretim yapan tesisler içinde İskenderun Sarıseki tesisimiz yeşil çelik üretiminde en ileri noktadaki tesis olacak.” 

“Yeşil çelik üretimimizle sürdürülebilir bir dünya için örnek olmak istiyoruz”

Halihazırda mevcut güneş enerjisi yatırımlarının yanı sıra bir süre önce Türkiye’deki tüm Tosyalı lokasyonlarıyla birlikte toplam 140 MW kurulu gücü ile dünyanın en büyük çatı üzeri güneş enerjisi santrali projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Fuat Tosyalı, “Döngüsel ekonomi odaklı olarak tesislerimizde enerji başta olmak üzere hava, su ve hatta küçük bir toz parçasını bile değerlendiriyoruz. Tosyalı Harsco ile grubumuzun bünyesindeki şirketlerin ve sektörün belli başlı demir çelik üreticilerinin prosesinden çıkan cürufu değerlendiriyoruz. Tosyalı olarak hayalimiz fosil yakıtların kullanılmadığı, her şeyin sürdürülebilirlik ve döngüsel yaklaşım ile topluma ve ekonomiye kazandırıldığı bir dünyada yaşamak… Dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden biri olarak yaptıklarımızla bu yolda herkese örnek olmak istiyoruz” dedi.

Tosyalı Holding fuara 70 kişilik dev bir ekiple katıldı

Tosyalı Holding Tube & Wire Fuarı’ na 70 kişilik büyük bir ekiple katıldı. Fuarda stant açan Tosçelik Profil ve Sac ve Tosyalı Filmaşin ve İnşaat Demiri şirketleri dışında Tosyalı Toyo, Tosçelik Granül, Tosçelik Spiral Boru, Tosyalı Demir Çelik, Tosçelik Çelik Servis Merkezi ve Tosyalı Algerie şirketlerinden Tosyalı çalışanları da fuara iştirak etti.

Fuarda Tosçelik Profil ve Sac’ın boru ve profil numuneleri, Tosyalı Toyo yaprak numuneler, Tosyalı Demir Çelik şirketlerine ait hadde ürünleri, Tosyalı Filmaşin ve İnşaat Demiri şirketinin Filmaşin (Kangal) numuneleri, Tosçelik Spiral Boru örneği başta olmak üzere birçok ürün sergilendi.