Great Place to Work® Türkiye Enstitüsü, 15 milyondan fazla çalışanın olduğu üretim sektörünün en iyi işverenlerini açıkladı. 75 şirketin aday olduğu En İyi İşverenler Üretim™ 2022 Listesi’nde 4 kategoride 32 şirket yer aldı.

Pandemi sırası ve sonrasında maddi ve manevi olarak olumsuz etkilenen üretim sektöründe HARİKA bir işveren olmak, her zamankinden çok daha fazla önem kazandı. Great Place to Work® Türkiye Enstitüsü, Şubat 2021 – Temmuz 2022 tarihleri arasında gıda, mobilya, otomotiv, tekstil, yapı malzemeleri, kimya ve daha fazla alanda faaliyet gösteren 75 şirketin 24 bin çalışanının yanıtlarını değerlendirdi. 4 kategoride 32 şirket, En İyi İşverenler Üretim™ 2022 Listesi’nde yer alarak, İNSAN odaklı ve GÜVEN temelli kurum kültürleri ile diğer şirketlere ilham verdi.

Eyüp Toprak: “Üretim Sektörü, 15 milyondan fazla çalışanıyla Türkiye’nin lokomotifi”

Great Place To Work® Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü Eyüp Toprak “Pandemi şüphesiz her sektörü etkilemiş olsa da, Türkiye’de her 3 çalışandan birinin üretim sektöründe olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında, en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğini göz ardı edemeyiz. Özellikle uzaktan çalışmaya uygun olmayan şartlar ve küresel piyasada yaşanan hammadde sıkıntıları, üretim sektörünü olumsuz etkileyen unsurların başında geliyor. Normalleşmeler ile birlikte yeniden eski istihdam verilerine dönmeye başlayan sektörde üretime devam edip, İNSAN’ı odağına alan organizasyonların bu süreci daha iyi yönetebildiğini verilerle bizlere gösteriyor. Bu organizasyonlar, kriz döneminde dahi çalışanlarına ‘İnsan olarak değer verme ve yalnızca bir çalışan olarak görmeme’ hissiyatını oluşturabildiler.

Great Place to Work® Türkiye tarafından hazırlanan raporda En İyi İşverenler Üretim™ 2022 Listesi’nde yer alan şirketler ile üretim listesi dışında kalan şirketler arasında farkların göze çarptığını belirten Toprak, “Örneğin “Son bir yıl içerisinde, bir işin yapılması için kaç kere yeni ve daha iyi yöntemler geliştirme fırsatınız oldu?” sorusuna listede yer alan şirket çalışanlarının ‘oldukça fazla’ ve ‘orta derece’ cevapları yüzde 80 oranındayken liste dışı şirketlerde bu oran sadece yüzde 67.

Bir diğer çarpıcı sonuç kadın çalışanlar tarafında göze çarpıyor. Türkiye’de üretim sektöründe her 4 çalışandan 1’i kadın. Liste şirketlerinde kadın çalışanlar, liste dışı şirketlere oranla, yüzde 11’lik pozitif fark ile cinsiyetlerine bakılmaksızın adil davranıldığını düşünüyorlar. ‘Çalışanlara, cinsiyetlerine bakılmaksızın adil davranılır’ sorusuna verilen olumlu cevap oranı liste şirketlerinde yüzde 85 iken liste dışı şirketlerde bu oran yüzde 74.

Kalkınma ve milli gelir anlamında Türkiye’nin lokomotifi olan Üretim Sektörü’nde çalışanların iş yerlerinden kendileri için HARİKA bir iş yeri deneyimine sahip olması konusundaki beklentileri, ülkemizin müreffeh geleceği için büyük önem taşıyor. Great Place to Work® olarak hep ifade ettiğimiz gibi, İNSAN ODAKLI ve GÜVEN temelli kurum kültürü oluşturan şirketler, sürdürülebilir geleceklerini de teminat altına alıyorlar.

Great Place to Work® Türkiye olarak, fark yaratan çalışan deneyimi ve kurum kültürleri ile diğer şirketlere ilham veren en iyi 32 şirketimizden oluşan Great Place to Work® Türkiye En İyi İşverenler Üretim™ 2022 Listemizi açıklamaktan gurur duyuyoruz. Üretim sektörü listesinde yer alan tüm şirketlerimizi kutlarız” dedi.

En İyi İşverenler Üretim™ 2022 Listesi:

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Motto Danışmanlık
 2. Albert Genau
 3. SUTEKS Tekstil
 4. Escuturco
 5. Chef Seasons

99-249 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Lansinoh Laboratories
 2. Alcam Sanayi
 3. Viessmann Manisa
 4. Siegwerk Turkey
 5. Yavuzçehre
 6. Michelin Lastikleri
 7. Delta Mobilya
 8. Onurcan Ambalaj
 9. Aysu Tekstil
 10. Kimpur
 11. ISM Makine Elektrik

250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Elsan Elektrik
 2. Organik Kimya
 3. Upfield Gıda
 4. Toksan Otomotiv
 5. Linde Türkiye

500+ Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Magna
 2. Nuh Çimento
 3. TB Sewtech Turkey
 4. Aydem Yenilenebilir Enerji
 5. Yatağan Termik Enerji
 6. Otokar
 7. Birgi Mefar Grup
 8. Türk Henkel
 9. Aisin Otomotiv
 10. Schott Orim
 11. Akkim Kimya