Normalleşme süreci ve sosyal hayatın desteklenmesi adına verilen sosyal destek kredileriyle, mobilya ve yatak sektöründe yaşanan iyileşme artarak devam ediyor.

Normalleşme süreci ve sosyal hayatın desteklenmesi adına verilen sosyal destek kredileriyle, mobilya ve yatak sektöründe yaşanan iyileşme artarak devam ediyor. Bu anlamda, Haziran ayı itibari ile satışlarda yaşanan %60-65’lik büyüme oranı, Türkiye’nin ihracat rakamlarına da yansıdı. Konuyla ilgili açıklanan veriler; Türkiye’nin geçen yıl Ocak-Eylül döneminde 70’ten fazla ülkeye yatak satışı yaparak, 157 milyon dolar döviz girdisi sağladığını ortaya koydu. Yılın, aynı döneminde ise ihracat yaklaşık olarak %12 artış ile 175 milyon dolara çıktı. Aynı zamanda, yasaklar kapsamında dışarıda geçirilen vaktin azalması ile insanların ev ihtiyaçlarını karşılama ihtiyacı, yatak ve yatak ürünlerine olan talebi de artırdı. Bu kapsamda, hijyen odaklı yatırımlarına hız kesmeden devam eden İşbir Holding, sektörün yönünü 2021’e çevirdiğine dikkat çekti.

Pandemi sürecinde, yatırım planlarında ve büyüme hedeflerinde herhangi bir değişikliğe gitmediklerini belirten İşbir Holding Ceo’su Metin Gültepe; “Koronavirüs’ün ülkemize gelmesi ile beraber sektörde kısa da olsa bir durgunluk yaşandı. Bu süreç ise haziran ayı itibari ile normale döndü. Bu dönemde, ciromuzda %20’lik bir büyüme sağlayarak yıl sonu için belirlediğimiz %50’lik büyüme hedefini başardık. Aynı zamanda, Viscostar grubu yataklarımızda koyduğumuz %25’lik büyüme hedefimize de ulaştık” diye konuştu.

2021’de Yükselişi Sürdürmeyi Hedefliyoruz

Gültepe, pandemi nedeni ile evlenecek çiftlerin %2’sinin düğünlerini bir sonraki seneye ertelemesi ile sektöre olan talebin 2021 yılında da devam edeceğini vurguladı. Ayrıca, Devlet tarafından verilen sosyal destek kredilerinin, sektöre yansımalarını önümüzdeki yıl da göreceğimizi ifade eden Gültepe, sektörün yönünü 2021’e çevirdiğine dikkat çekti.

2021 yılı hedefleri için belirli stratejiler geliştirdiklerini ifade eden Gültepe; “Yeni pazarlara açılmak, ihracatta yeni tüketicilerle buluşmak, yurt içinde ise kaliteden ödün vermeden tüketicinin bütçesine uygun ürünler geliştirmek istiyoruz. Aynı zamanda, üretimde %20’lik bir büyüme hedefimiz var, ihracat hacmimizde ise %10’luk bir büyüme hedefliyoruz. Ciromuzu ise 2021 yılı sonunda %50 büyütmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Veriler, TİM Report’ tan alınmıştır.